NASA
LINK
Zapraszam do odwiedzenia stron tematycznych NASA:
www.science.nasa.gov
25 listopada 1999
Strona główna

Leonidy w 1966
18 listopada: Deszcz ponad 1500 meteorów Leonidów na godzinę był obserwowany w Europie i na Środkowym Wschodzie.

nasa.warka.pl - News
News PRENUMERATA
NASA News

Polecam wypełnienie formularza prenumeraty. Dzięki niej możliwe jest otrzymywanie najświeższych informacji z centrum NASA News.
X-Ray
ASTRONOMIA
26 Października: Obserwatorium Chandra znalazło strukturę potężnego strumienia promieni X w galaktyce Centaurus A. Długość promieni X zbliżona jest do rozmiarów naszej całej galaktyki. Obraz zarejestrowany przez obserwatorium Chandra znacznie pomoże w zrozumieniu zjawiska zderzeń galaktyk.

Obserwacje północnego nieba
OBSERWACJE
1 pażdziernika: Nocne październikowe niebo oferuje wiele ciekawych obiektów do obserwacji. Należą do nich z pewnością ciekawe ułożenie Księżyca, planety Wenus, a także niebiesko-białego Regulusa.

STRONA TYGODNIA
GALILEO
IoFlyby.com
Nowości Naukowe oraz zdjęcia przelotu sondy Galileo w pobliżu księżyca Jowisza - Io.
Powierzchnia Io
PLANETY
21 listopada: JPL (Jet Propulsion Laboratory) opublikowało nowe materiały przedstawiające wyniosłe góry, wierzchołki wulkaniczne i ogromne jeziora lawy na księżycu Jowisza - Io.


Merkury na tle Słońca
KOMETY I METEORYTY
12 listopada: Merkury na tle Słońca! - W poniedziałek 15 listopada (godziny popołudniowe) planeta Merkury przejdzie na tle tarczy słonecznej tworząc na niej ciemną plamę. Poruszającą się plamę będzie można zaobserwować przez teleskopy z odpowiednimi filtrami.

Leonidy
KOMETY I METEORYTY
10 listopada: Głowy do góry! - Zbliżający się deszcz meteorów Leonidów (w nocy z 17 na 18 listopada) ma być największy w tym dziesięcioleciu. Operatorzy satelitów obawiają się, że nawet najmniejsze zderzenie z meteorem może spowodować uszkodzenie jakiegoś satelity. NASA podjęła się zorganizować grupę mającą za zadanie obserwację deszczu meteorów, który może przeistoczyć sie w burzę.

Wulkan na Io
PLANETY
5 listopada: Wulkan na Io - Ostatnie obrazy przekazane z sondy Galileo przedstawiają w dosyć szczegółowy sposób strukturę wulkanu Prometheus na powierzchni Io, włącznie z widoczną lawą płynącą przez pola pokryte lodem dwutlenku siarki.

Leonids
KOMETY I METEORYTY
3 Listopada: Leonidy na Księżycu - Gdy strumień meteorów Leonidów opadnie na Ziemię 18 listopada. Ziemia nie będzie jedynym miejscem ich działalności. Księżyc wraz z Ziemią przemknie w bardzo blisko strumienia szczątków komety Tempel-Tuttle. Zderzenia meteorytów z powierzchnią Księżyca będą mogły być obserwowane z Ziemi.
Collapsar
ASTRONOMIA
2 listopada: Jedno z najdrastyczniejszych zjawisk w naturze, a mianowicie jądro wybuchu promieni Gamma, zostało przybliżone naukowcom przy użyciu symulacji komputerowej. Model "collapsar" obrazuje symulację gwiazdy, która jest zbyt ciężka aby zamienić sie w supernovą. Zachodzi więc proces odwrócenia struktury gwiazdy na drugą stronę.

Aurora
ZJAWISKA
22 października: Uwaga zorza - Podmuch wiatru słonecznego, który miał miejsce 21 października, był przyczyną silnej burzy geomagnetycznej następnego dnia. Kamera na pokładzie sondy POLAR uchwyciła obrazy zorzy widzianej z orbity okołoziemskiej.

Galileo - Io
PLANETY
11 pażdziernika: Sonda Galileo, wysłana przez NASA, przetrwała przelot w pobliżu księżyca Jowisza - Io. Io to księżyc charakteryzujący się największą w naszym układzie słonecznym działalnością wulkaniczną. Kamery Galileo utrwaliły moment tego tak niezwykle bliskiego przelotu.  

Europa
ASTROFIZYKA
30 września: Odnaleziono ślady obecności kwasu siarkowego na Europie - Siarka pochodzenia wulkanicznego księżyca Io może być bezpośrednią przyczyną obecności tej substancji na Europie.

Mgławica Kraba
ASTROFIZYKA
29 września: Zdjęcie wykonane przez orbitalne obserwatorium Chandra prezentuje połączenie siłowe w Mgławicy Kraba. Jest to kolejne znaczące odkrycie dokonane dzięki zastosowaniu rentgenowskiego Obserwatorium Chandra. Na zdjęciu widoczny jest jaskrawy pierścień wokół pulsara w centralnej części Mgławicy Kraba. Naukowcy uważają ten pierścień za połączenie pomiędzy źródłem energii (siłowni), a świetlistą poświatą mgławicy.

Mgławica
ASTROFIZYKA
13 września: Obserwatorium Chandra prowadzi dokładną obserwację Wielkiego Obłoku Magellana przy pomocy rentgenowskiej kamery o wysokiej rozdzielczości, dzięki której możliwe było wykonanie wspaniałych zdjęć pozostałości po supernowej.

Index|Historia|Astronauci|Galeria
MISJE|Mercury|Gemini|Apollo|Skylab
Kalendarium|Pliki MPEG|SETI|Autor|E-mail