SETI - Wielkie nasłuchiwanie

SETI - SEARCH FOR EXTRATERRESTIAL INTELLIGENCE
SETI Institute

Pytanie o to czy we Wszechświecie istnieją inne cywilizacje stawiane jest od niepamiętnych czasów. SETI (Search for Extraterrestial Intelligence), czyli projekt mający odpowiedzieć na to nurtujące pytanie, istnieje od 1959 roku. W tym to właśnie roku, dwaj fizycy - Giuseppi Cocconi i Philip Morrison, opublikowali artykuł, w którym przedstawili możliwości użycia krótkich fal radiowych do nawiązywania kontaktu z odległymi obiektami na niebie.

Astronom Frank Drake doszedł do tego samego wniosku. Wiosną 1960 roku, przeprowadził pierwsze poszukiwania sygnałów z innych układów słonecznych, przy użyciu ultrakrótkich fal radiowych. Przez dwa miesiące Drake nakierowywał antenę, znajdującą się w Zachodniej Wirginii, na najbliższe gwiazdy o charakterystyce zbliżonej do naszego Słońca. Jego odbiornik był ustawiony na "magiczną" wręcz częstotliwość wynoszącą 21 cm (1420 MHz). Projekt Drake'a Ozma został natychmiast podłapany przez wielu astronomów, których większość stanowili Rosjanie.

W latach 60-tych, Rosjanie całkowicie zdominowali SETI. Zamiast badać sąsiedztwo najbliższych nam gwiazd, rosyjscy naukowcy używali anteny jednokierunkowe do obserwacji dużych połaci nieba, spodziewając się napotkania przynajmniej kilku cywilizacji zdolnych do nadania transmisji o ogromnej mocy.

Na początku lat 70-tych, w Centrum Badań Ames - NASA, z siedzibą w Mountain View (Kalifornia), przeprowadzono spotkanie naukowców, mające na celu ustalenie efektywnych metod nasłuchu nieba. Grupa ekspertów, pod przewodnictwem Bernarda Olivera, stworzyła projekt o nazwie Cyclops. W sporządzonym raporcie przeprowadzono analizę naukową i techniczną najważniejszych aspektów projektu SETI.

Już w latach 70-tych, amerykańscy radioastronomowie zaczęli przeprowadzać poszukiwania przy użyciu istniejących anten i odbiorników. W przeciągu zaledwie kilku lat znacznie ulepszono technologię SETI. Najważniejsze projekty to prowadzony przez the Planetary Society's Project o nazwie META, projekt Uniwersytetu Kalifornijskiego - SERENDIP, a także długotrwały program Uniwersytetu Stanowego w Ohio.

Dopiero w roku 1988, po latach badań i projektów, Centrum Dowodzenia NASA oficjalnie przejęło strategię i rozpoczęło dofinansowywanie programu. Po czterech latach rozpoczęto obserwację, aby z powodu odcięcia funduszy zaprzestać jej po roku. Instytut SETI postanowił jednak kontynuować poszukiwania dzięki własnym funduszom oraz osobom prywatnym.

SETI AT HOME

SETI@Home to projekt naukowy, który wykorzystuje wolną moc obliczeniową komputerów podłączonych do Internetu. Projekt ten ma na celu poszukiwanie inteligencji pozaziemskich w ramach inicjatywy SETI ( Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Polega to na analizowaniu emisji radiowej kosmosu rejestrowanej radioteleskopem Arecibo. W Projekcie SETI@HOME może wziąć udział każdy użytkownik Internetu, po uprzednim zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania na swoim komputerze.


Więcej informacji na temat projektu SETI na stronach: