Strona główna
NASA Przedstawia Miejsce Lądowania Sondy Mars Polar Lander.

Za pośrednictwem prasowej publikacji NASA/JPL
Miejsce lądowania
25 sierpnia 1999:
Pas rozległych równin w pobliżu marsjańskiego bieguna południowego posłuży za lądowisko dla kolejnej sondy o nazwie Mars Polar Lander wysłanej przez NASA. Lądowanie to ma nastąpić 3 grudnia tego roku. W ostatnim raporcie Głównego Biura NASA zostało przedstawione dokładne miejsce lądowania.

Po prawej: Miejsce lądowania sondy Mars Polar Lander o charakterystyce 76 stopni szerokości południowej i 195 stopni zachodniej długości geograficznej w pobliżu marsjańskiego bieguna południowego. Czapa polarna złożona z dwutlenku węgla jest zaznaczona na biało. Fotografia za zgodą: Dr David A. Paige (UCLA). W celu zdobycia dalszych informacji i fotografii zapraszamy na stronę MarsPolarLander.com

Szukaliśmy miejsca ze zboczami o nachyleniu nie przekraczającym 10 stopni powiedział Dr Richard Żurek z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL), Pasadena. Wybraliśmy lokalizację charakteryzującą się określonymi cechami powierzchniowymi lecz nie posiadającą urwisk czy ostrych wzniesień, w celu zapewnienia lądownikowi sondy bezpiecznego lądowania, a dla nas osiągnięcia naszych celów naukowych.

Sądzimy że teren ten zawiera w sobie zapis przebiegu zmian klimatycznych na Marsie. Kopanie w tego typu powierzchni będzie w pewnym sensie jak czytanie układu pierścieni drzewa lub warstw w pokrywie lodowej. Powiedział Dr Żurek. Obecność warstw pyłu i lodu o różnorodnej grubości wskaże na przebieg zmian pogodowych Czerwonej Planety w ostatnim okresie. Dodatkowo możemy znaleźć cząsteki gruntu które kumulowały się w dawnych morzach marsjańskich a później zostały przeniesione na tereny podbiegunowe.

Lądowanie będzie wycelowane w sam środek wytyczonego miejsca lądowania. Jest to obszar o kształcie prostokąta o długości 200 kilometrów i szerokości 20 kilometrów. Lądowisko wybrano po przejrzeniu fotografii wykonanych przez sondę Mars Global Surveyor, która obecnie krąży po orbicie Marsa. Zastępcze miejsce lądowania zostało także określone, a znajduje się w pobliżu głównego lądowiska sondy.

Przez następnych kilka tygodni, będziemy analizować nowootrzymane zdjęcia Marsa wykonane przez sondę Mars Global Surveyor powiedział Kierownik Zespołu Dr. Sam Thurman z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL). Jeśli nadejdzie taka konieczność to możemy zmienić parametry lądowania na lądowisko zastępcze najpóźniej w październiku, podczas gdy zespół odpowiedzialny za przebieg lotu sondy zacznie przygotowania do lądowania.
Dzień 3 grudnia wypadnie na końcowe stadium wiosny na marsjańskiej Półkuli Południowej. Słońce będzie świeciło całą dobę i ani razu nie schowa sie za linię horyzontu. To zapewni nieprzerwane źródło zasilania dla słonecznych paneli lądownika przez 90 dni, aż do zmiany marsjańskiej pory roku.

Mars i Kalifornia


U góry: Porównanie miejsca lądowania sondy Mars Polar Lander (MPL) z obszarem stanu Kalifornia. Autorstwa: Dr Ashwin Vasavada (UCLA).

Wystrzelony 3 stycznia 1999, Mars Polar Lander zbada grunt poszuka warstwy zmarzliny pod powierzchnią marsjańskiego bieguna południowego. Lądownik dodatkowo jest wyposażony w dwie Mikrosondy Deep Space, które będą penetrowały grunt w pobliżu miejsca lądowania w poszukiwaniu wody.

Dodatkowe fotografie miejsca lądowania wraz z informacjami o sondzie Mars Polar Lander znajdują się na stronie: http://mars.jpl.nasa.gov/msp98/lander/ Informacje na temat Deep Space Two możecie uzyskać na stronie: http://nmp.jpl.nasa.gov/ds2/

Index|Historia|Astronauci|Galeria
MISJE|Mercury|Gemini|Apollo|Skylab
Pliki MPEG|Autor|E-mail