link system
Zapraszam do odwiedzenia stron tematycznych NASA:


nasa.warka.pl - News


News
Polecam wypełnienie formularza prenumeraty. Dzięki niej możliwe jest otrzymywanie najświeższych informacji z centrum NASA News.

JPL Logo

Postanowiłem, że na wiadomości z 28 kwietnia 2001 zakończę prowadzenie działu Archiwum. Zdecydowałem, że lepiej będzie skupić swoją uwagę na tematach związanych bezpośrednio z przeznaczeniem tej strony, a więc przede wszystkim na historii programów kosmicznych z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych.

28 Kwietnia - Wczasy na orbicie? 
Dzisiaj rano, o godzinie 9:37 czasu środkowo-europejskiego, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta, która wyniosła na orbitę pierwszego kosmicznego turystę. Jest nim amerykański multimilioner Dennis Tito, który wraz z lecącymi z nim kosmonautami: Tałgatem Musabajewem i Jurijem Baturinem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) mają dotrzeć w poniedziałek.

Pierwsze "wczasy na orbicie" amerykańskiego milionera kosztowały 20 mln dolarów. Przed lotem musiał on wyrazić zgodę na pokrycie ewentualnych uszkodzeń powstałych z jego winy. Zobowiązał sie także nie przeszkadzać "zawodowcom" w pracy na orbicie. NASA od początku przeciwstawiała sie udziałowi Dennisa Tito w locie, jednocześnie oskarżając Rosjan o podejmowanie jednostronnych decyzji bez konsultacji z innymi agencjami kosmicznymi. Było to przyczyną kryzysu pomiędzy agencją amerykańską i rosyjską. NASA wyraziła zgodę na start dopiero w piątek wieczorem. Z powodu zaistniałego kryzysu w przyszłości tego typu decyzje nie będą mogły być podejmowane bez wypracowania określonej procedury postępowania w przypadku wprowadzenia na pokład stacji orbitalnej nieprofesjonalnych członków załogi.
NASA
Cassini
7 Stycznia - CASSINI 
Sonda Cassini wykryła fale o niskich częstotliwościach radiowych, które naukowcy z Uniwersytetu Iowa zamienili na słyszalne fale dźwiękowe. Wykryte fale pochodzą z wiatru słonecznego naładowanych cząstek, który wypełnia przestrzeń pomiędzy Słońcem a jego planetami. Sonda Cassini wykryła fale w dniu 1 stycznia, w odległości 10 milionów kilometrów od Jowisza. Cassini, która powstała w wyniku współpracy NASA z Europejską Agencją Kosmiczną i Włoską Agencją Kosmiczną, 30 grudnia minęła Jowisz w swojej wędrówce do Saturna. Posłuchaj dźwięków - format wav (NASA, Fot. NASA)

Kosmiczna winda
7 Września - 'Windą do nieba...' 
Naukowcy NASA, częściowo zainspirowani przez literaturę science-fiction, poważnie rozważają użycie kosmicznych wind, jako środka masowego transportu na orbitę okołoziemską w przyszłym stuleciu.
Pomysł ten wydaje się być zaczerpnięty z książki fantastyczno-naukowej, autorstwa Artura C. Clarka, zatytułowanej 'Fountains of Paradise' ('Fontanny Raju'). Jednak tym razem idea ta nie jest postrzegana jako czysta fantastyka, lecz jako ewentualność. Badacze i naukowcy są zdania iż byłby to doskonały sposób transportu ludzi i sprzętu na orbitę.
'To już nie jest fantastyka naukowa', powiedział Smitherman. 'Opuściliśmy pracownię zgodnie twierdząc iż w przyszłości będzie to wykonalne.'
Kosmiczna winda byłaby w zasadzie długim kablem rozciągającym się z powierzchni naszej planety w przestrzeń kosmiczną i łączyłaby się z geostacjonarnym satelitą Ziemi, na wysokości 35,786 km. Elektromagnetyczne pojazdy, poruszające się wzdłuż kabla, służyłyby jako środek transportu dla ludzi i ładunków, a także zasilania elektrycznego. Więcej informacji na spacesience.com.

Po długiej przerwie znowu rusza dział NOWOŚCI z NASA!

Quadrantids
4 Stycznia - Klimat 
Zadziwiająco dziwne zależności zaobserwowano podczas satelitarnych obserwacji uderzeń piorunów. Burze szalejące nad Wielkimi Równinami w Stanach Zjednoczonych charakteryzują się większą ilością błyskawic które nigdy nie docierają do powierzchni Ziemi. Jest to z kolei wskaźnik zwiększonej możliwości tworzenia się huraganów i tornad na tych obszarach.

Quadrantids
28 Grudnia - Komety i Meteoryty 
Burza meteorów Y2K - Jedną z najbardziej intensywnych i najrzadziej obserwowanych burz meteorów, będzie można zaobserwować rankiem 4 stycznia 2000 roku. Będzie to pierwszy opad meteorów w nadchodzącym roku.


Geminidy
7 Grudnia - Geminidy 
13 i 14 grudnia 1999 fragmenty tajemniczej asteroidy 3200 Phaethon wpadną w Ziemską atmosferę, tworząc piękne widowisko na nocnym niebie. Jest to ostatni deszcz meteorów jaki może być zaobserwowany w kończącym się roku 1999.




Mars Polar Lander
4 Grudnia - Mars Polar Lander 
Kontrolerzy misji sondy Mars Polar Lander oczekują następnej możliwości połączenia z lądownikiem sondy. Jak do tej pory nie udało się uzyskać żadnego przekazu od momentu wylądowania sondy na Marsie.     

Jestem przekonany że lądownik przetrwał moment lądowania - powiedział projektant misji Mars Polar Lander - Richard Cook z JPL (Jet Propulsion Laboratory - Laboratorium Napędu Odrzutowego). Wszystko przebiega jak należy. Wydaje mi się że za wcześnie jeszcze na ewentualny niepokój, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo nie uzyskania połączenia z lądownikiem za pierwszym razem. Różnego rodzaju problemy z oprzyrządowaniem lądownika mogą być przyczyną opóźnień w odbiorze sygnału z lądownika.


Obszar ladawania
5 Grudnia - Mars Polar Lander 
Jedną z ewentualnych przyczyn braku kontaktu z lądownikiem może być tryb bezpieczeństwa "safe mode" załączony po około 20 minutach po lądowaniu. Jeśli lądownik uruchomił tę funkcję to w tym czasie nie będzie możliwe uzyskanie jakiegokolwiek połączenia, aż do tak zwanego "przebudzenia. Lądownik zostanie wówczas przeprogramowany przez swoje specjalne pokładowe oprogramowanie, tak aby rozpoczął on poszukiwania właściwego kierunku nadania sygnału na Ziemię. Ma to nastąpić około godziny 20:30 PST. Możliwość połączenia wynikająca z ustawienia planet potrwa do 22:45 PST.


Miejsce lądowania
6 Grudnia - Mars Polar Lander 

Mars Polar Lander nadal milczy
Kolejna próba nawiązania kontaktu z sondą Mars Polar Lander nie przyniosła żadnych pozytywnych rezultatów. Dzisiaj od godziny 11 do 11:30 czasu PST zespół naukowców i kontrolerów lotu sondy nie odebrał żadnego sygnału z nadajnika UHF znajdującym się na lądowniku. Sygnał ten miał być przekazywany przez znajdującą się na orbicie Marsa sondę Mars Global Surveyor. Była to pierwsza próba użycia tej sondy w tym celu. Wcześniej bowiem naukowcy próbowali używać anteny lądownika do nadania sygnału bezpośrednio na Ziemię. Już wkrótce dalsze informacje na ten temat. Dla zainteresowanych informacje ma temat wybrania przez NASA miejsca lądowania sondy. Zapraszam do ARCHIWUM 2.
Mars Polar Lander
Wszelkie informacje odnośnie lądowania sondy znajdują sie na stronie Jet Propulsion Laboratory JPL.
-