NASA
LINK
Zapraszam do odwiedzenia stron tematycznych NASA:
www.science.nasa.gov
18 września 1999
Strona główna
Io
PLANETY
16 września: Wysłana przez NASA sonda Galileo tego dnia przelatuje w pobliżu Callisto, w celu wykonania manewru orbitalnego. Manewr ten ma na celu wysłanie sondy w kierunku wulkanicznego księżyca Jowisza - Io. Jednakże podróż ta nie będzie łatwa, gdyż Sonda musi przetrwać bardzo silne promieniowanie z wewnętrznej magnetosfery Jowisza. Do zaplanowanego spotkania z Io ma dojść pod koniec bieżącego roku.
pulsar
17 września: Naukowcy NASA odkryli specyficzny rodzaj gwiazdy neutronowej - pulsara - charakteryzującej się dość częstym ruchem obrotowym. Rotacja tej gwiazdy uległa zmianie od roku 1995. Naukowcy próbują wyjaśnić te różnice.
Nocne niebo
OBSERWACJE
13 września: Spotkanie na nocnym niebie - Planetę Mars i wspaniałą czerwoną gwiazdę Antares będzie można w tym tygodniu zaobserwować w dostyć małej odległości od siebie, wynoszącej niecałe trzy stopnie. To niecodzienne spotkanie jest łatwo zauważalne na nocnym niebie tuż po zachodzie Słońca. Obserwatorzy gwiazd mogą w tym czasie zaobserwować także odległe obszary Centrum Galaktycznego.
Mgławica
ASTROFIZYKA
13 września: Obserwatorium Chandra prowadzi dokładną obserwację Wielkiego Obłoku Magellana przy pomocy rentgenowskiej kamery o wysokiej rozdzielczości, dzięki której możliwe było wykonanie wspaniałych zdjęć pozostałości po supernowej.
Europa
PLANETY
9 września: Dowody istnienia wody na Europie być może pojawią się, gdy naukowcy JPL (Jet Propulsion Laboratory - Laboratorium Napędu Odrzutowego) przeprowadzą eksperyment mający na celu znalezienie heksagonalnych kryształków zamrożonej wody na lodowatej powierzchni tegoż właśnie księżyca Jowisza.

informacje naukowe
NASA

Korona
SŁOŃCE
2 września: Korona słoneczna - Naukowcy nadal prowadzą rozważania dotyczące, wydawałoby się jednej z najbardziej strzeżonych tajemnic naszego Słońca - dlaczego temperatura korony słonecznej rośnie w miarę oddalania się od powierzchni Słońca? Wiecej szczegółów.
KSIĘŻYC
3 wrzesień: Przypadek Pominięcia Pokładów Wody Na Księżycu - Lunar Prospector nie spełnił zadania w zakresie wzbicia widocznej chmury podczas kolizji z powierzchnią Księżyca. Mimo to naukowcy nadal analizują dane dotyczące oznak istnienia wody na Srebrnym Globie.
El Nino
ZIEMIA
1 września: Do widzenia Huragany! - El Nino jest ciągle oskarżany - słusznie bądź nie - o powodowanie wszelkich anomalii pogodowych na Ziemi. Tymczasem jeden z naukowców NASA odnalazł związek jaki El Nino ma z redukcją rozmiarów huraganów na Atlantku.
Lunar Prospector
Io
PLANETY
27 sierpnia: Sonda Galileo dokładniej przygląda się Io - NASA opublikowała nowe zdjęcia o wysokiej rozdzielczości przedstawiające wulkaniczny księżyc Jowisza. Zdjęcia zostały wykonane podczas najbliższego od 1995 roku przelotu Galileo w pobliżu Io.

Z ostatniej chwili:
28 sierpnia 1999
Po powrocie załogi stacji orbitalnej MIR na Ziemię poraz pierwszy od 13 lat na orbicie okołoziemskiej nie przebywa ani jeden astronauta. Już wkrótce jednak ma powstać międzynarodowa stacja orbitalna o nazwie Alfa.
Miejsce ladowania
MARS
25 sierpnia: NASA OGŁASZA MIEJSCE LĄDOWANIA: Sonda 'Mars Polar Lander' wyląduje 3 grudnia 1999 w miejscu znajdującym się w bliskim sąsiedztwie południowego bieguna Czerwonej Planety w celu zbadania historii zmian Marsjańskiego klimatu, a także w celu odnalezienia zamarzniętych pokładów wody. Miejsce lądowania zostało podane w dzisiejszym sprawozdaniu Centrum Dowodzenia NASA.  Wiecej szczegółów.
FORMULARZ!!
Zapraszam do wypełnienia formularza dotyczącego waszych opinii i komentarzy odnośnie całości strony. Napiszcie co wam się podoba, co byście dodali lub zmienili. Zapraszam do ewentualnej współpracy. Gdyby ktoś z was miał pomysły na jakiś dział tematyczny, chciałby go redagować i ma na to odpowiednie materiały, to proszę o kontakt.

BIEGUN PÓŁNOCNY
PROPULSION
TECHNIKA
19 sierpnia: Przyśpieszenie wyścigu do krańców naszego układu słonecznego, a następnie dalej w głąb odległej przestrzeni, być może stanie się możliwe dzięki kontraktowi podpisanemu pomiędzy NASA a Uniwersytetem Waszyngtońskim. Kontrakt dotyczy udoskonalenia innowacyjnej techniki napędu odrzutowego. System o nazwie "Mini-Magnetospheric Plasma Propulsion - M2P2" będzie używał wiatru słonecznego do poruszania czegoś w rodzaju miniatury ziemskiej magnetosfery. W wyniku tego możliwe jest nadanie statkowi kosmicznemu takiego przyśpieszenia, że będzie on w stanie wyprzedzić misje Pioneer i Voyager, a w następstwie tego stać się pierwszym wytworzonym przez człowieka obiektem który opóści nasz układ słoneczny.
MISJA CASSINI
18 sierpnia: Mijając Ziemię - Sonda Cassini wykonała niezwykle precyzyjny manewr przelotu dookoła Ziemi. Manewr ten nadał sondzie przyśpieszenia dla jej dalszej wędrówki w kierunku odległego Saturna.
PERSEIDY '99
KOMETY I METEORYTY
13 sierpnia: Perseidy - Balon meteorologiczny uległ przedwczesnemu pęknieciu podczas swojego lotu w kierunku stratosfery. Mimo tego wielu obserwatorów na Ziemi było w stanie ujrzeć i słyszeć spadające meteory. Jeśli i wy chcecie obejrzeć zarejestrowane obrazy RealVideo przedstawiające pękający balon i usłyszeć zapis audio spadających Perseidów odwiedźcie stronę PerseidsLive.

PerseidsLive.com
Informacje i zdjęcia z opadu meteorytów Sierpień 1999.
ZAĆMIENIE 99
ZAĆMIENIE SŁOŃCA - 11 SIERPNIA 1999
12 sierpnia: No i mieliśmy zaćmienie Słońca! Co prawda w Polsce nie było ono tak widowiskowe jak na fotografii, lecz z pewnością dało sie odczuć. Zapraszamy na stronę EclipseCast.com w celu uzyskania najświeższych informacji na temat wczorajszego zaćmienia.
Informacje na temat zaćmienia Słońca.


Informacje oraz fotografie zaćmienia słońca znajdziecie na stronie EclipseCast.com
Pas zaćmienia
ZAĆMIENIE SŁOŃCA - 11 SIERPNIA 1999
10 sierpnia: Nie zapomnijcie o częściowym zaćmieniu Słońca które możecie oglądać w Polsce już w najbliższą środę. W centralnej Polsce zaćmienie nastąpi na poziomie około 86 %. Oby tylko zła pogoda nie przeszkodziła w obserwacji tego wspaniałego zjawiska. Jednak pamiętajcie że nawet podczas takiego zaćmienia siła promieni słonecznych jest bardzo silna. Uważajcie więc na oczy i nie patrzcie bezpośrednio na wystającą część tarczy słonecznej bez odpowiedniej osłony oczu. Wskazówki jak bezpiecznie obserwować zaćmienie.
ZAĆMIENIE SŁOŃCA
11 sierpnia 1999


pszczoła

Wkład polskich naukowców w badaniu efektów zaćmienia na różnorodne organizmy żywe.
ASTRONOMIA
6 sierpnia: Naukowcy planują uchwycić przy użyciu balona atmosferycznego cząstki pochodzące za stratosfery podczas zbliżającej się burzy meteorów. Niektóre z tych meteorów pochodzą prawdopodobnie z Perseidów. Perseidy na Żywo! Balon wzniesie się prawdopodobnie na wysokość około 33.5 km. Będzie to trzecia misja NASA i Centrum
Marshall'a w celu uchwycenia materiałów kosmicznego pochodzenia zanim ulegną spaleniu podczas wejścia w ziemską atmosferę, lub przed ich ewentualnym zderzeniem z powierzchnią Ziemi, jeżeli przetrwają wejście w atmosferę.

Okno z 159 KB animacji Quicktime prezentującej cień Księżyca przemieszczający się po powierzchni Ziemi podczas całkowitego zaćmienia. Zamierzeniem autorów tej animacji było zilustrowanie charakterystycznych cech zaćmienia Słońca. Credit: Digital Radiance.
ZAĆMIENIE SŁOŃCA - 11 SIERPNIA 1999
5 Sierpnia: Dnia 11 sierpnia 1999 nastąpi zaćmienie słońca. Zapis audio przedstawiający pas zaćmienia wypełni niebo. Podczas gdy zaćmienie zamieni dzień w noc nad pewnymi obszarami Europy (11 sierpnia), transmisje radiowe emitowane z terenów pasa całkowitego
zaćmienia będą mogły rozprzestrzeniać się nawet po całym globie dzięki zmianom jonosferycznym spowodowanym cieniem Księżyca. W wyniku tego operatorzy radiowi z całego świata będą w stanie namierzyć pas zaćmienia poprzez monitorowanie zmian w emisji fal radiowych w atmosferze.

Źródło wiedzy dla nauczycieli na temat przestrzeni i aeronautyki, sponsorowane przez Oddział Edukacyjny NASA.
LUNAR PROSPECTOR
31 Lipiec: Żegnaj, Lunar Prospector - sonda księżycowa NASA zderzyła się z powierzchnią Srebrnego Globu. Do kolizji doszło w sobotę rano, 31 lipca 1999, o godz. 09:52 GMT.
30 Lipiec: Astronomowie amatorzy namierzają Lunar Prospector
Podczas gdy profesjonaliści planują prowadzić obserwację niemal przezroczystego obłoku pary wodnej, astronomowie amatorzy raczej skupią się obserwacji południowego bieguna Księżyca aby uchwycić oznaki kolizji Prospectora z powierzchnią Księżyca.
DEEP SPACE
29 Lipiec: Bliskie spotkanie z asteroidem Braille - Przy użyciu eksperymentalnego systemu autopilota, sonda Deep Space 1 dokonała najbliższego przelotu obok asteroidy.
LunarImpact.com
Informacje naukowe oraz zdjęcia kolizji sondy Lunar Prospector z powierzchnią Księżyca - 31 lipca. Zawiera także wskazówki obserwacji dla amatorów.
KSIĘŻYC
28 Lipiec: Przed egzekucją Lunar Prospector - Lunar Prospector przetrwała częściowe zaćmienie Księżyca z dnia 28 lipca i jest na właściwym szlaku do planowanej kolizji z Księżycem, która ma nastąpić 31 lipca. Opis zawiera zapis video
przedstawiający zaćmienie widziane z Australii i nowe symulacje zderzenia z 31 lipca.

(996 kB MPEG) Film z archiwum galerii NASA. 09.10.1992 meteoryt spadł w Peekskill co zostało zarejestrowane przez kilka kamer amatorskich gdyż świadkami zdarzenia były setki ludzi znajdujących sie na stadionie futbolowym. Meteoryt uderzył w zaparkowany w pobliżu stadionu samochód.
ASTROBIOLOGIA
Lipiec 27: Astrobiologowie w Poszukiwaniu Małych Żyjątek na Syberii - naukowcy NASA wraz z naukowcami Rosyjskimi wyruszają do Syberii
w poszukiwaniu mikrobów. Ta oto forma życia może zawierać wskazówki co do możliwości występowania życia gdzieś w naszym układzie słonecznym poza Ziemią. Wyprawa ta jest częścią astrobiologicznego programu NASA.

Index|Historia|Astronauci|Galeria
MISJE|Mercury|Gemini|Apollo|Skylab
Pliki MPEG|Autor|E-mail